czwartek, 9 czerwca 2016

Analiza matematyczna

Analiza matematyczna – zespół teorii obejmujący wiele ważnych działów matematyki.
Początkowo analiza matematyczna obejmowała jedynie to, co dzisiaj nazywamy rachunkiem różniczkowym i całkowym. Jej rozwój zainicjowały prace Leibniza i Newtona z początku XVII wieku.
Z czasem rachunek różniczkowy i całkowy, ograniczający się wcześniej do kartezjańskich przestrzeni rzeczywistych, objął swoim zakresem inne przestrzenie: przestrzenie zespolone (teoria funkcji holomorficznych), przestrzenie Banacha i Hilberta (wraz z odpowiadającymi im teoriami) oraz bardziej zaawansowane twory geometryczne (na przykład rozmaitości różniczkowalne).
Zaawansowanej analizy matematycznej nie można obecnie uprawiać bez znajomości algebry, topologii (w tym topologii algebraicznej) czy geometrii różniczkowej


DERIVE

Derive jest stosunkowo prostym w obsłudze, popularnym i rozbudowanym programem typu CAS (Computer Algebra System) służącym do przeprowadzania obliczeń symbolicznych i numerycznych ze wszystkich działów matematyki.
Rozwiązuje zadania z zakresu arytmetyki, algebry, analizy, równań i nierówności, trygonometrii, rachunku wektorowego, macierzy itd. Rezultaty mogą być prezentowane w postaci zaawansowanych wykresów 2D i 3D. Dzięki możliwościom prezentacji drogi do rozwiązania problemu może być pomocnym narzędziem do nauczania, a dzięki wygodnemu i rzeczywistemu środowisku do symbolicznego rozwiązywania szerokiego zakresu problemów matematycznych sprawdzi się jako narzędzie efektywne badawcze.

Główne możliwości programu- dokładne obliczenia na ułamkach i liczbach niewymiernych,
- przybliżone obliczanie wartości wyrażeń liczbowych z określoną przez użytkownika dokładnością,
- obliczenia symboliczne na wyrażeniach algebraicznych (wykonywanie działań i redukcja wyrazów podobnych, rozkład na czynniki wielomianów, obliczanie pochodnych, granic funkcji, ...),
- dokładne rozwiązywanie równań i nierówności,
- dokładne rozwiązywanie układów równań i nierówności wielomianowych,
- rozwiązywanie równań i nierówności metodą "krok po kroku",
- łatwe i szybkie wykonywanie wykresów funkcji,
- obserwowanie wspólrzędnych punktów umieszconych na wykresie.
- przygotowywanie, edycję, wydruk oraz zachowywanie tekstów matematycznych.